Občanské sdružení, zal. 1974

Lipsko

18. 10. - 20. 10. 2013

Bitvy národů se zúčastnili i vojáci z Ostravy

Jednotka granátníků z období napoleonských válek, se za podpory statutárního města Ostravy v počtu 48 vojáků zúčastnila rekonstrukce 200. výročí bitvy u Lipska, kde se utkalo 6.000 uniformovaných nadšenců z celé Evropy.

Protože dovolené už v tomto období nemá nikdo nazbyt, cesta byla náročná. Odjeli jsme v pátek v 9 večer a do tábora v Markkleebergu jsme dorazili v sobotu o půl sedmé ráno. Postavili jsme tábor čítající 20 pěchotních stanů a velkou polní jídelnu. Hned po té nás čekal výcvik na bitevním poli vzdáleném asi 7 km od tábora. Není tedy divu, že všichni byli značně unavení.

V neděli dopoledne jsme v Torhausu Markkleeberg položili věnec k pomníku 20. pěšího pluku, který představujeme. Pak už jsme se odebrali na bojiště, abychom byli účastníky rekonstrukce Bitvy národů. Sjeli se sem účastníci z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Francie, Belgie, Norska, Švédska, Dánska, Švýcarska, Španělska, Ruska, Litvy, Ukrajiny, Malty a samozřejmě Německa, takže národnostní složení odpovídalo tomu před 200 lety.

Bitva byla skutečně grandiózní, od nástupu do bitvy jsme manévrovali nepřetržitě se střelbou 2 hodiny 15 minut, během této doby se nám podařilo rozprášit 8. francouzský batalion a po zdolání mostu ještě španělský batalion, který byl spojencem Francouzů. Dojem z rekonstrukce bitvy překonal veškerá očekávání nejen diváků, ale i přímých aktérů.

Večer jsme při odjezdu navštívili památník Bitvy národů v centru Lipska, kde jsme vykonali pietní akt. Domů jsme se pak vrátili v pondělí ve 4 ráno.

Leona Lange

autor a zodpovědná osoba tohoto příspěvku