Občanské sdružení, zal. 1974

Petřvald

Erbovní slavnosti

6.6.2004

Naše vystoupení v rámci V. Erbovních slavností si objednal petřvaldský Obecní úřad. My jsme si pro změnu objednali počasí. Celý den střídavě lilo a poprchávalo a my jsme to viděli černě. Hlavně náš nováček Martin Polách, který měl zbrusu novou křesadlovou pušku a byl celý nedočkavý, aby si ji vyzkoušel. Počasí mu ale neskýtalo valné naděje. Pak se mraky najednou roztáhly a k všeobecné vysvitlo slunce.

Jednotka byla tentokrát rozdělena na francouzské marodéry plenící okolí a rakouské granátníky, kteří je měli přivést k rozumu. Akce započala pochodem přes Petřvald, který končil v místním sportovním areálu, kde se slavnosti odehrávaly. Nejdříve jsme postavili stany a obě budoucí protistrany předvedly divákům pořadová cvičení. Rakouskou část natáčela televize. Té předvedl Jerzy Sikora, jak to vypadá, když se všichni otočí vpravo a někdo to nezvládne a otočí se vlevo. Od přihlížejících Francouzů, kteří žárlili, že nebudou v televizi, si vysloužil přezdívku Superstar. Pak se Francouzi pustili do stavby opevnění z přinesených klád. Na jednu "pevnůstku" použili i jakési staré dveře a pracovně ji nazvali Alamo.

Scénář byl následující: Francouzi se potloukají mezi stany, když tu spatří rakouskou hlídku. Začnou po ní střílet a hlídka se kvapně vzdálí, aby přivedla posily. Nejdřív dorazí divácky atraktivní huláni na koních, ale Francouzi je zastraší. Pak už se objeví granátnická jednotka, z níž jeden voják dezertuje a přidá se k Francouzům. Francouzi vidí, že proti přesile nic nezmůžou, a prchají do lesíka, kde mají opevnění. "Pevnůstky" jsou postupně dobývány až nakonec poslední tři Francouzi, mezi nimi i přeběhlík, skončí v Alamu. Jeden z Francouzů a přeběhlík jsou zajati. Francouz nakonec dostane milost a přeběhlík (pro velký úspěch na Hradci nad Moravicí opět ztělesněný Mirkem Zátopkem) je odsouzen a pro výstrahu zastřelen. No a pak se zranění uzdraví a mrtví obživou a míříme domů. Začíná totiž pršet.

Leona Lange

autor a zodpovědná osoba tohoto příspěvku