Občanské sdružení, zal. 1974

Zámek Bartošovice

30. výročí založení KVH Ostrava

8.5.2004

Oslavili jsme 30. výročí založení našeho klubu! Příprava celé té slávy byla opravdu fuška, ale nakonec jsme měli dobrý pocit, že se všechno podařilo tak, jak jsme si představovali. Dostavili se samozřejmě nejen současní členové, ale i členové zakládající a také velitelé jednotek, s nimiž náš klub spolupracuje.

Oficiální program začal ve tři hodiny projevem bývalého předsedy klubu P. Bernatíka a současného předsedy L. Partyky. Po projevech, které jsme vyslechli v oddací síni zámku vyzdobené rakouskou orlicí, historickými terči a nástěnkami, na kterých si hosté mohli přečíst zajímavosti z historie našeho klubu, jsme se odebrali do zámecké jídelny, kde jsme si připili na zdraví a pustili se od znamenitého oběda. Také jsme přijali dárky od členů z Prostějova, generála Baulesche z Vídně a jedné ze zakládajících členek p. Svobodové.

Po obědě jsme se znovu vrátili do oddací síně, kde probíhalo promítání videonahrávek z historie i současnosti klubu. Kvalita nahrávek odpovídala jejich stáří, ale nikomu to nevadilo, protože to byly nahrávky unikátní a mnozí členové dnes již ctihodní se na nich dojatě viděli jako holobrádkové. Nevadilo ani to, že to byl vlastně němý film - aktéři doplnili komentář sami. Pak došlo na novější nahrávky, většinou televizní, které jednotliví členové pořizovali během svého působení. Když jsme se na televizní obrazovce přenesli do dnešních dnů, pietně jsme vzpomněli na ty, členy, kteří už s námi slavit nemohli, a ty, kteří naše pozvání přijali, dekoroval předseda L. Partyka pamětní medailí.

Kolem osmé hodiny jsme se občerstvili večeří a pak už jsme jen dlouho do noci seděli a vzpomínali na staré zlaté časy ("Staré zlaté časy jsou vždycky doba, kdy byl onen dotyčný mlád," jak praví Z. Jirotka ve své knize Saturnin) a mluvili o naší budoucnosti. Někteří členové, kteří už delší dobu nebyli aktivní, projevili zájem se účastnit dění v klubu aspoň jako hosté.

Oslava se prostě vydařila. Dokonce i počasí bylo jako na objednávku. Uvidíme se zase za deset let!

Leona Lange

autor a zodpovědná osoba tohoto příspěvku